Tartım ve Dozajlama Sistemleri
Tartım ve Dozajlama Sistemleri

Dozajlama sistemi, birçok sektörde kullanılmaktadır. Belirli orandaki katkı maddesini ana hammadde ile karıştırılmasıyla elde edilir. Dozajlama sistemlerinde, ayrıca dozajlanacak malzemenin tartım işlemleri de gerçekleşmektedir.

Mikro dozaj tartım sistemi, Toz veya Granül hammaddeler için hassas tartımlarınızda kullanabilirsiniz.Paslanmaz çelik silolar ve özel tasarım paslanmaz vibrasyonlu besleme  veya helezonlar ile  yapılmaktadır.  Hammadelerin ayrı ayrı tartımları sonrası Servo kontrollü araba ile toplanması yapılır. Daha sonra bie dikey paketleme makinasında paketlenir. Opsiyonel olarak paket barkodlama ve etiketlemesi yapılır .

Tüm saha elemanları Operatör Scada ile tek noktan izlenebilir ve otomatik olarak kontrolü sağlanabilir. Gelişmiş recete, raporlama ve otomatik tartım optimizasyonu sayesinde hızlı, güvenilir ve takip edilebilir.

Tartım ve reçete tabanlı dozajlama sisteminde reçetede girilen toz, granül, sıvı hammaddeler ilgili depo noktalarından (silo, tank, bunker) bant, elevatör, pnömatik transport, basınçlandırma gibi yollarla dozajlamanın yapılacağı ara bunkerlere transfer edilir. Ara bunkerlere alınan hammaddeler reçetede belirtilen sıra ve miktarlarda helezon, pnömatik kapak, rotary valf, pompa gibi aktarma elemanları aracılığıyla tartım bunkerine boşaltılır. Artan ağırlık uygulamalarında tartım bunkerine boşaltılan her bir hammadde ayrı ayrı hassas bir biçimde tartılır. Tartım değeri ve sıcaklık, basınç, debi gibi diğer proses değişkenleri PLC’ye analog değer olarak veya Modbus, Profibus, Profinet, Ethernet/IP vb. endüstriyel haberleşme protokolleri ile sürekli gönderilir ve PLC’deki kontrol algoritmaları aracılığıyla tartımın istenilen hassasiyetle gerçekleşmesi sağlanır..

Uygun yazılım ile istenen ağırlıktaki malzemelerin tartımını istenen ağırlığa yaklaştığında devir sayısını azaltarak hassas ölçümün gerçekleştirilmesini ve bu malzemelerin karışımını  sağlayarak otomatik dozajlama işlemi gerçekleştirilir.

Raporlama bilgileri talep edilirse ERP veya Uretim takip sistemlerine aktarılabilir.

Yorumlar kapatıldı.