Siemens, fabrikalarda verimliliği artırmak için Google Cloud ile iş birliği yapıyor
Siemens, fabrikalarda verimliliği artırmak için Google Cloud ile iş birliği yapıyor

Siemens, fabrikalardaki süreçleri optimize etmek ve üretimde verimliliği artırmak için Google Cloud ile iş birliği yapıyor. Siemens, kendi fabrika otomasyon çözümlerini Google Cloud’un öncü veri bulutu ve yapay zeka/makine öğrenmesi teknolojileri ile entegre ederek, üreticilerin inovasyon geliştirmelerine yardımcı olacak.

Fabrikalardaki süreçleri optimize etmek ve üretimde verimliliği artırmak için Google Cloud ile iş birliği yapan Siemens, kendi fabrika otomasyon çözümlerini Google Cloud’un öncü veri bulutu ve yapay zeka/makine öğrenmesi (AI/ML) teknolojileri ile entegre ederek, üreticilerin inovasyon geliştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyor.

“Günümüzde endüstriyel süreçleri veriler yönlendiriyor”
Günümüzde endüstriyel süreçleri veriler yönlendirse de, üreticilerin büyük bir çoğunluğunun eski yazılımları kullanmaya devam ettiklerini aktaran yetkililer, “Yoğun kaynak kullanımına neden olan ve sık sık manuel güncelleme gerektiren bu uygulamalar, verimlilik açısından avantaj sağlamıyor. Yapay zeka projeleri fabrika ölçeğinde sınırlı kaldığından, pek çok üretici küresel operasyonlarında yapay zeka uygulamalarını devreye almakta zorluk yaşıyor. Siemens’in üretim sektörünü ileri taşıyan öncü teknolojileri; Google Cloud’un veri bulutu, yapay zeka ve makine öğrenmesi yetenekleriyle birleşerek, üreticilere fabrika verilerini uyumlu hale getirme olanağı tanıyor. Ayrıca, ürünlerin görsel açıdan denetimi, montaj hattında bulunan makinelerin yıpranma ve aşınma durumlarının tahmin edilerek, gelecekte oluşabilecek maliyetlerin önceden tahmin edilmesi gibi uygulamaları mümkün kılıyor. Üretimde yapay zeka uygulamalarını yaygınlaştırmak, bunları otomasyona ve ağa entegre etmek, yüksek seviyede uzmanlık ve Siemens Industrial Edge gibi yenilikçi ürünler gerektiren oldukça karmaşık bir görev. Google Cloud ve Siemens arasındaki iş birliği de; Industrial Edge ile bağlantılı olarak yapay zekanın dağıtımını ve ölçeğe göre yönetimini kolaylaştırmayı, üretimde çalışanları güçlendirmeyi, rutin görevleri otomatikleştirmeyi ve genel kaliteyi iyileştirmeyi amaçlıyor” dediler.

Lorenz,: “Yapay zeka büyük bir potansiyel taşıyor”
Yapay zekanın, fabrikalarda radikal bir dönüşüm yaratma konusunda büyük bir potansiyel taşıdığını ifade eden Siemens Dijital Endüstriler’in Fabrika Otomasyonu Kontrol Bölümü Başkan Yardımcısı Axel Lorenz, şunları söyledi: “Üreticilerin birçoğu yapay zeka alanında bugün halen “pilot proje’ seviyesinde kalmış durumda; biz bunu değiştirmek istiyoruz. Siemens’in Industrial Edge ve endüstriyel operasyon konusundaki çözümleri ile Google Cloud’un yapay zeka/makine öğrenmesi teknolojilerinin birleşmesi, üretim sektöründe oyunun kurallarını kökten değiştirecek.”

Wee: ““Bu iş birliği en iyileri bir araya getiriyor”
Siemens’in endüstriyel otomasyon ve yazılımda, Google Cloud’un ise veri analitiği ve yapay zeka/makine öğrenmesi alanlarında lider konumda olduğunu ifade eden Google Cloud Üretim ve Endüstri Yöneticisi Dominik Wee de, “Bu iş birliği, bu iki dünyanın en iyilerini bir araya getiriyor ve AI/ML uygulamalarının üretim endüstrisinde kullanılabilir olmasını sağlıyor. Yapay zekanın endüstriyel kullanımını kolaylaştırarak, çalışanların üretim alanındaki kritik öneme sahip görevlere daha fazla odaklanabilmelerine yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.

kaynak : makinahaber.com

Yorumlar kapatıldı.